Blog Detail

Przekrój drewna

Drewno jako surowiec budowlany

26 maja 16
wojtek
, , , , , , ,
No Comments

Metal-SK Karol Serówka Zakład Ślusarsko-Produkcyjno-Usługowy
 

Na przełomie wieków jednym z głównych materiałów używanych w budownictwie było drewno. Dostępne na każdym kontynencie, o uniwersalnych właściwościach fizycznych znalazło zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu. Drewno występuje w przyrodzenie jako produkt w pełni odnawialny. Te wszystkie elementy stanowią o popularności stosowania tego materiałów budownictwie.

Drewno, obok gliny i kamienia jest najstarszym materiałem budowlanym, jakiego człowiek używa od wieków. Surowiec jest materiałem uniwersalnym, pożądanym przez wielu fachowców z uwagi na swoje:

  • Właściwości fizyczne,
  • Właściwości mechaniczne.

Szerzej opisane właściwości drewna znajdziesz w artykule właściwości fizyczne i mechaniczne drewna.

Surowiec służy do produkcji między innymi: domów z drewna, mebli, ram okiennych, opakowań drewnianych (palet, skrzynio – palet, beczek), itp. Aby drewno mogło być zastosowane w budownictwie musi posiadać odpowiedni procent wilgotności, a więc dla domów przewidziany jest wskaźnik: od ok. 8 – 12 %. W budownictwie głównie stosuje się drzewa iglaste takie jak:

  • Sosna,
  • Świerk,
  • Jodła.

Z tych gatunków drewna najczęściej wykonuje się konstrukcje drewniane, konstrukcje dachowe, ponadto drewno iglaste służy do wykonywania stolarki budowlanej czy desek podłogowych.

Drewno liściaste takie jak:

  • Dąb,
  • Jesion,
  • Klon,
  • Buk,
  • Brzoza,

charakteryzuje się większą wytrzymałością, twardością i małą ścieralnością. Drewno o takich parametrach stosuje w robotach stolarskich głównie przy wykonywaniu podłóg i posadzek.

Przyjmuje się zasadę, iż drewno powinno być ścinane zimą, wówczas niska temperatura otoczenia oraz suche powietrze chronią je przed grzybami i owadami.

Suszenie drewna w suszarni do drewna

 

Suszenie drewna sposobem naturalnym jest procesem czasochłonnym. Zależy od warunków atmosferycznych, stopnia wilgotności ściętego drewna, pożądanego stopnia wilgotności, właściwości fizycznych i mechanicznych danego gatunku drewna. Drewno twarde może się suszyć nawet kilka lat, natomiast miękkie kilka miesięcy, aby przyspieszyć ten proces można skorzystać z suszarni do drewna. Komora którą produkujemy skraca suszenie do kilku dni.

Świeżo ścięty świerk posiadał wilgotność ok. 35%, po 4 dniach suszenia w komorze osiągnął wartość 7%. Koszt suszenia wkładu 120 zł. (sama energia elektryczna). Osiągnięto 19 m3 suszonego drewna świerkowego w ciągu 4 dni suszenia.